(195**) Lenka: Česko, jsme opravdu země piva? (část 2/2)

Čau studenti a kamarádi! Doufám, že se ti minulá epizoda o pivu líbila. Naučil nebo naučila ses něco nového? Doufám, že některá slovíčka byla užitečná a že je můžeš říct třeba kamarádům v hospodě. Když jo, budeš mluvit jako opravdový Čech a Češka! Dneska budu mluvit o tom jaké typy piva máme a taky o tom, jakou tradici mají v České republice pivovary. Tak pojďme na to!

Jen tak  – just like that. Učím se programování, jen tak. Je to zábava.

Tekuté – liquid – To je adjektivum. Tekutá je voda, benzín, pivo. Všechno co teče. 

Popravdě – honestly – Například, popravdě české pivo je to nejlepší co jsem kdy měla!

Opilost – intoxication – piju hodně alkohol a pak jsem opilá. Ta situace, ten stav se jmenuje opilost. 

Motá se mi hlava. – I’m dizzy. Piju hodně pivo a pak se mi motá hlava. 

Nezávislé – independent, to je něco co není závislé. Nezávislá žena, pivovar, médium

 

Život je hořký, bohudík! Rozumíš, co znamená hořký? Hořká je chuť piva. Čokoláda je sladká, mňam. A pivo je hořké! “Život je hořký, bohudík” – to je fráze piva Radegast.  To znamená, že když život chutná jako pivo, je to fajn. Nejdřív, to byl marketing, marketingová fráze. Dneska je ale moc populární, říkáme jí prostě jen tak. Pivo se taky někdy jmenuje tekuté zlato. Prostě česká mentalita O:)

DRUHY PIV

Jaká máme piva? Jaká piva znáš ty? Piva mají různé barvy – existují světlá, polotmavá, tmavá a řezaná. Řezané pivo je mix světlého a tmavého. Čím je pivo tmavší, tím je sladší. České světlé pivo je populární ve světě – určitě znáš Budweiser Budvar! V létě je oblíbený radler – pivo s limonádou. Limonáda má třeba příchuť – malina, jahoda, švestka. Já radler moc nepiju, je pro mě moc sladký a já mám ráda hořké pivo. 

Člověk, který je v hospodě a nemůže pít alkohol si dá nealkoholické pivo, neboli nealko. Já často musím řídit auto, musím někam jet a když mám chuť na pivo, dám si jedno nealko. Piva dělíme podle stupňů na 10 (desítka), 11 (jedenáctka), 12 (dvanáctka) atd. (a tak dál). Ale pozor, to neznamená že desítka má 10% alkoholu. Jedna desítka má 4 % alkoholu. Jedna jedenáctka má 4,6% alkoholu. Jedna dvanáctka má 5 % alkoholu. Občas můžeš najít v restauraci třeba patnáctku. Patnáctka je pivo, které má 15 stupňů. Pozor, jedna patnáctka má už 6,5% alkoholu. 

Popravdě, v chuti rozdíl neznám a nevidím. Když ale piju patnáctku nebo desítku, tak rozdíl můžu cítit! Když říkám cítím, myslím, že cítím, že můžu být opilá. Cítím opilost, cítím vliv alkoholu. Když cítím, že můžu být opilá, že se mi motá hlava, jdu domů! Už mi není šestnáct, haha!

Taky existují piva filtrovaná a nefiltrovaná. Filtrované pivo vydrží dlouho, ale nefiltrované musíš rychle vypít. Na jaře, na Velikonoce můžeš pít zelené pivo. V dnešní době najdeš v hospodě moc druhů piva. Je to moc rozmanité!

PIVOVARY

“Kde se dobře vaří, tam se dobře daří.” To je stará česká fráze. Ta fráze znamená, že kde je dobré jídlo nebo pití, tam se má člověk dobře. Dobré jídlo a pití znamená dobrý život. Pivovar je místo kde se vaří a dělá pivo. V České republice existují pivovary a taky malé pivovary – minipivovary. V České republice jsou velké firmy, máme tu 6 velkých firem,  jako Budvar, Heineken CZ nebo Staropramen. Taky tu máme samostatné pivovary. Máme 29 samostatných pivovarů. Znáš Pivovar Bernard, Pivovar Dudák, Pivovar Poutník, pivovar Samson? To jsou nezávislé české pivovary. A hádej, kolik existuje minipivovarů! 480! Jo, slyšíš dobře. 480! Minipivovary nabízí speciální příchutě a dobrou kvalitu. Minipivovary jsou často malé rodinné firmy. Minipivovary jsou v České republice populární a dokonce tu máme i populární i pivní turismus. 

JAKÉ PIVO JE NEJLEPŠÍ?

Když ti chutná pivo, můžeš říct větu – to pivo má říz! To znamená, to pivo je dobré, má dobrou chuť! Takže příště v hospodě řekni kamarádům – to pivo má říz! Já mám pivo ráda. Ale když piju moc pivo, mám pak velké břicho. Dám si malé pivo tak jednou týdně, jedenkrát za týden. Na chuť. Mám ráda studené pivo. Moje oblíbené pivo je Pilsner Urquell, ale nejsem náročná. Ale Pilsner Urquell má říz! Češi mají rádi Plzeň/Plzničku – to je Pilsner Urquell, populární je taky Budvar, Radegast nebo Poutník. Často slyším, že Češi říkají, že nejhorší české pivo je Starobrno. Nevím proč. Už jsi někdy měl nebo měla Starobrno. Chutná ti? 

Každý má jiné preference, někdo pije pivo každý den, někdo občas a někdo nikdy. Jak často piješ pivo ty? Chutná ti? Jaké pivo ti nechutná? Jaké české pivo preferuješ, Jaké české pivo máš raději? Tmavé nebo světlé? Desítku, jedenáctku, dvanáctku nebo třeba patnáctku? Hořké nebo sladké, s příchutí ovoce nebo medu? Znáš nějaké rodinné pivovary, které vaří vlastní pivo? Pokud ano, kde? 

Tak, a to je konec, to je dneska všechno.  Měj se super, skvěle, krásně. Uvidíme se brzo? No, jasně!

Na zdraví, ahooj! Na zdraví! Lenka

One comment

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.