(189**) Lenka: Tři aktuální české osobnosti

Eliška intro: Jak to jde? Co je nového?  Určitě víš, že ve slowczech už to nejsem jenom já. Spolupracuje se mnou Lenka, Ema, Míša a Michaela. Michaela pro tebe tvoří pdf dokumenty. První dokument uvidíš na Vánoce, hurá! No, a víš taky, že slowczech má teď  Patreon? Jestli máš rád(a) materiály, které pro tebe ve slowczech děláme, mrkni na dárky na Patreonu. Co financuje Patreon? Nové mikrofony, vybavení na nahrávání, licence na hudbu, video a programy. Poplatky za web a za hosting podcastu. Pro minulou epizodu měla Lenka ještě starý mikrofon. Dnes má díky vám, Patronům, nový mikrofon. A myslím, že kvalita zvuku je teď parádní! Díky moc, jste skvělí. Ale hlavně… jste skvělí studenti češtiny. Motivovani, pozitivní a veselí. Pro lepší integraci do české společnosti pro vás dnes Lenka připravila super epizodu – vybrala 3 aktuální známé osobnosti Česka. Tak, jdeme na to, co ty na to?

***

Cizinci určitě znají Tomáše Garrigua Masaryka, Václava Havla, Franze Kafku, Antonína Dvořáka nebo Jana Nerudu. Možná neznají každou známou/populární/slavnou osobnost, ale určitě někdy něco slyšeli o české historii. Ty určitě víš, kdo je Masaryk nebo Dvořák. To všechno může být zajímavý Čech nebo Češka. Nikdo, ani Masaryk, ani Kafka, už bohužel nežije. Jsou to slavné/důležité osobnosti, které ale dneska na ulici, v obchodě nebo v kině nemůžeš vidět. 

Češi jsou populární po celém světě – zpěvák, zpěvačka, skladatel, skladatelka, herec, herečka, režisér, režisérka, vědec, vědkyně, spisovatel, spisovatelka, politik, politička, sportovec, sportovkyně… O kom tedy Češi dneska/v dnešní době mluví? Kdo/jaká osobnost/jaká celebrita je hlavní téma konverzace? Kdo je populární a proč? Jaké má povolání? Dneska jsem vybrala osobnosti  kteří jsou dneska „in“, kteří jsou v dnešní době populární. Nebyl to lehký úkol, protože Česká republika má slavné sportovce a sportovkyně, krásné modelky, chytré vědce a talentované umělce. Vybrala jsem tři velmi populární osobnosti, o kterých se moc mluví a píše a o kterých můžeš s Čechy mluvit a konverzovat. 

Nejdřív pro tebe mám slovíčka:

Osobnost figure, personality – toto slovo jsem použila na začátku.  Existuje slovo osoba, jako člověk. Osobnost je člověk který je populární a výrazný, je vidět. 

Pořad –  show-  Pořad, to je seriál, dokument nebo film, který je v televizi. V televizi se divám na dokumentární pořad

Výstřední – Eccentric – výstřední znamená extravagantní, má moc pozornost, je viditelný – 

divný – weird – nenormální, neobvyklý 

určitě – surely, sure! – Jasně, není pochyb. Chceš jít do kina? Určitě, jo!

kožich – fur- Kožich je oblečení, které je super na zimu, protože je moc teplý. Kožich je ale vyrobený ze zvířat. Lidé mají oblečení,  zvířata mají kožich – zajíc, liška.

přezdívkanickname – Například zpěvačka Madonna se nejmenuje Madonna. Madonna je jenom její přezdívka.  

předstíral – pretend – Dítě předstírá, že studuje. V dnešní době se často říká fejkovat. Fejkovat, předstírat znamená dělat něco, co ve skutečnosti neděláme. 

KAZMA

Kazma se jmenuje Kamil Bartošek, ale jeho hlavní přezdívka je Kazma. Kazma je internetový producent, influencer a moderátor. Je moderátor pro pořad One Man Show, to je internetová televize seznam.cz. Moderoval taky v rádiu. Dělá velké, extravagantní projekty. Každý projekt je velké překvapení. 

Kazma se stal moc populární díky pořadu Prostřeno. Kazma udělal fiktivní postavu nemocného člověka, který byl v soutěži Prostřeno. Kazma nebyl herec, ale producent. Herec byl Karel Ondrka, on ale není moc známý. V pořadu byl herec moc extravagantní a výstřední. Výstřední znamená, že dělal nenormální věci, které každý den nevidíš a neslyšíš. Byl velmi divný. Každý člověk v Česku mluvil o pořadu Prostřeno, protože to bylo moc zajímavé a nikdo nevěděl, co to znamená. Kazma potom řekl, že to byl sociální experiment. Sociální experiment o Tourettovu syndromu. Tento projekt byl suuuper úspěšný a moc sledovaný! Kazma má taky jiné charitativní projekty. 

Zajímavý projekt je taky s Davidem Copperfieldem, ano, ten David Copperfield, kouzelník. Kazma předstíral že je úspěšný influencer a měl služby, ubytování a všechno zadarmo…a potom měl problém! Ale víc ti neřeknu, musíš se podívat na jeho projekt sám/sama. Slibuju ti, je to moc zajímavé!

 Kazma je kontroverzní postava, člověk často neví, co si může a nemůže myslet, co jeho projekt znamená a co ne. Kazma je jedno velké překvapení! Aktuální projekt je zakopané auto, kde je milion korun! Zakopané auto znamená, že nevíme kde je, ale je někdy v zemi, někde pod zemí. Můžeš hledat poklad! Víc informací najdeš tady

JAROMÍR JÁGR

Jsi fanoušek sportu, konkrétně máš rád, máš ráda hokej? Musíš znát Jaromíra „Jardu“ Jágra! Jarda se narodil 15. února 1972 a je moc dobrý hokejista! Jeho pozice je útočník. Útočník útočí, to znamená, že jeho práce je dávat góly/střílet góly/střílet do brány. Hrál pro Pittsburgh Penguins, New York Rangers, New Jersey Devils, Calgary Flames… Jarda byl hráčem v moc týmech. Hrál taky pro ruský tým Avangard Omsk v KHL. Dneska je majitelem hokejového klubu na Kladně, klub se jmenuje Rytíři Kladno. Jeho dres má číslo 68.

Jarda má různé rekordy. Vyhrál taky olympijský hokejový turnaj v roce 1988  v Naganu. Jarda je taky mistr světa, který vyhrál v roce 2005 a 2010. A taky vyhrál Stanley Cup, 2x (dvakrát)!  Waine Gretzky je nejlepší evropský hráč podle kanadských standartů a Jaromír Jágr je druhý nejlepší hokejista NHL! Jarda Jágr je taky nejstarší hráč, to znamená, že je to hokejista, který měl nejvíce let/nejvíce roků, když získal hattrick. 12x byl v All-Star Game NHL. Rekordů a ocenění má Jarda fakt moc. 

Protože se učíš česky, tak určitě znáš trochu českou kulturu. Hokej je nejoblíbenější sport v České republice. Každý mladý hokejista chce být jako Jarda Jágr. Máš české kamarády? Téma hokej, Jarda Jágr, sport, jakýkoli sport – tenis, fotbal, atletika, lyžování, je super téma pro konverzaci! Češi mají moc rádi sport, rádi dělají sport nebo se rádi dívají na televizi. Někdo preferuje sportovní pasivní a někdo aktivní, ale sport je dobrý nápad na konverzaci. 

LEOŠ MAREŠ

Leoš Mareš je velmi populární moderátor a taky zpěvák. Každé ráno můžeš Leoše Mareše slyšet v Rádiu Evropa 2 pořadu Ranní Show. Ranní show je moc vtipná a pokud ráno musíš brzo vstávat, doporučuju poslouchat Ranní Show. Leoš Mareš má druhý nejpopulárnější Instagram v Česku a taky ho můžeš vidět pořadu “Tvoje tvář má známý hlas” – to je hudební pořad. Typický je pro Leoše Mareš extravagantní styl oblečení (hlavně kožichy) a auto Lamborgini. Často má koncerty v Čechách i na Moravě a často je to velká show. Zajímavé je, že Leoš Mareš není perfektní zpěvák, neumí moc zpívat, ale umí dělat dobrou show. Já říkám, že Leoš neumí zpívat? Leoš to říká taky. Leoš je ale moc populární, sympatický, pěkný a taky sexy! To jsou asi důvody, proč je moc populární a oblíbený. Určitě je to slavná česká osoba! Leoš je známý díky této písničce Svalnatec, Kdo je svalnatec? To je někdo kdo moc cvičí a má velké svaly. 

V zahraničí je velmi populární Antonín Dvořák, Václav Havel a Sigmund Freud. Kazma, Mareš a Jágr nejsou možná tolik populární v zahraničí, ale v České republice ano. Každý den můžeš Kazmu vidět na Instagramu, slyšet Mareše v rádiu a číst zprávy o Jágrovi.  Napiš do komentáře, kdo je tvůj oblíbený Čech nebo Češka a jestli jsi Kazmu, Leoše Mareše nebo Jaromíra Jágra už znal nebo znala. Líbí se ti, co dělají nebo preferuješ někoho jiného? Proč? Jestli najdeš poklad, který zakopal Kazma, dej mi taky prosím vědět! Moc se těším na tvůj feedback! Tak, a to je konec, to je dneska všechno.  Měj se super, skvěle, krásně. Uvidíme se brzo? No, jasně! Ahooj!

Zdroje: Kazma , Jágr , Leoš

One comment

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.