(182***) Míša: Proč se auto Škoda jmenuje Škoda

Eliška: Ahoj, jak to dneska jde?  Jak se daří? V Česku máme druhý lockdown. Je to trochu otrava, protože skoro všechno je zavřené. Ale musíme to zvládnout. Aspoň máme víc času na studium nových jazyků, že? Jestli hledáš lektorku na soukromé lekce češtiny, mrkni na web slowczech. A napiš. Ale teď, jsi ready na moc zajímavou epizodu? Doufám, že ano, protože dnešní epizodu napsala Míša. S Míšou jsme nahrály rozhovor na YouTube, který vyšel toto pondělí, tedy před pár dny. Jestli jsi ještě tento rozhovor neviděl(a), určitě mrkni na YouTube! Míša učí češtinu v Číně, a tak mluví například o svých zkušenostech z Číny. A hlavně Míšu taky uvidíš, nejenom uslyšíš, že ano? No, ale teď si pojďme poslechnout příběh o Emilovi, podnikateli a zakladateli firmy Škoda. Připraven(a)? Jdeme na to!

***

Míša: Ahoj, jsem Míša a chci ti dnes říct několik zajímavých informací o člověku, který dal jméno slavné české značce. Nejdřív ale vysvětlím několik slov, která pro tebe můžou být nová:

PODNIKATEL je člověk, který má svůj byznys nebo firmu.
ŽALUDEK  je orgán v těle, který bolí, když například sníme moc jídla.
TOVÁRNA je budova, ve které se dělají, vyrábí věci, například auto, mobily, počítače, cigarety, oblečení a jiné produkty. V továrně pracuje často hodně lidí a vyrobí se hodně věcí za krátký čas.
VÝHLED je to, co vidím z okna. Můžu mít například výhled na park, na hory nebo na jiné domy.
ZAMĚSTNANEC  je člověk, který pracuje ve firmě, nemá svůj byznys, ale má šéfa.
VEČÍREK  je synonymum pro párty.
PODNIKÁNÍ  je synonymum pro byznys.
ZASADIT STROM znamená dát nový, malý strom do země.

A teď už můžeme mluvit o tom, jak to se značkou Škoda bylo

Určitě znáš auto Škoda. Proč se ale tak jmenuje? Možná si myslíš, že je to podle české smutné fráze „To je škoda!“. Pravda je ale veselejší! Auto Škoda se jmenuje podle příjmení člověka, který byl, ve své době, jedním z nejúspěšnějších evropských podnikatelů. Pojďme se spolu podívat na jeho příběh.

Představ si, že jsme v devatenáctém století v Plzni. Tady se v roce 1839 narodil Emil Škoda, který byl nejstarší ze sedmi dětí a pocházel ze slavné lékařské a bohaté rodiny. Jeho tatínek byl politik a lékař, staral se například o manželku císaře Františka Josefa I., Alžbětu, které se říkalo Sissi. Jeho otec si přál, aby Emil pokračoval v rodinné tradici a stal se z něj taky lékař. Ale Emila zajímaly víc stroje. I když byl tatínek trochu naštvaný, Emil šel studovat na technickou vysokou školu. Jako student ale šel na chvíli do armády, bojoval jako voják s Itálií a Francií. Tam ale začal být nemocný se žaludkem, se kterým potom měl problém celý život. Z armády se musel kvůli špatnému zdraví vrátit domů. Emil ale byl zvědavý a dlouho doma nezůstal. Zajímaly ho cizí země, proto odjel na studijní stáže do Anglie, Francie, USA a Pruska (to je dnes Německo). 

Když přijel domů a dokončil studium, začal pracovat jako inženýr v továrně v Plzni, pro pana Valdštejna. Měl hodně originálních nápadů, jak vyrábět lépe a efektivněji. Díky pomoci a penězům od strýce mohl tuto továrnu koupit. V jeho továrně začalo pracovat 33 lidí, kteří pracovali od rána do večera, to znamená začínali pracovat brzy ráno a končili pozdě v noci. Emil Škoda byl dost přísný šéf. Byl perfekcionista a rád všechno a všechny kontroloval, proto bydlel v domě blízko areálu továrny, aby z okna mohl mít výhled na svou firmu. Dnes bychom asi řekli, že to byl workoholik. Všechny peníze a energii dával jenom do továrny. Očekával, že všichni lidé budou pracovat stejně dobře a perfektně jako on. Říká se, že jeho zaměstnanci nesměli například trávit příliš moc času u oběda. A když měl Emil pocit, že jsou moc líní, dostali ránu přes záda. Emil byl tvrdý podnikatel a jeho firma byla brzy úspěšná po celé Evropě. Vyráběla stroje pro jiné firmy, které prodávaly pivo nebo cukr. Brzy pro firmu pracovalo mnoho lidí, více než čtyři tisíce. Stroje z továrny byly například i v elektrárně na Niagarských vodopádech, v Turecku nebo v Jižní Americe. Jeho továrna patřila mezi největší výrobce zbraní v Evropě. 

Emil ale byl nemocný a unavený. Jak zemřel? Když mu bylo 60 let, zemřel ve vlaku v Rakousku, když jel domů z dovolené z jižní Evropy. V Plzni se konal velký pohřeb. Po jeho smrti se šéfem firmy stal jeho syn, který ale měl raději večírky než podnikání. Firma ale zůstala úspěšná. Po první světové válce začala vyrábět i dopravní prostředky jako vlaky, auta, letadla nebo lodě. V roce 1925 také koupila firmu Laurin a Klement, která vyráběla auta v Mladé Boleslavi, ve městě, kde se auto Škoda vyrábí i dnes. 

zdroj: fr.wikipedia.org
zdroj: fr.wikipedia.org

Můžeš tady navštívit i muzeum, kde uvidíš historické modely aut této značky. Od roku 1991 je firma Škoda Auto v koncernu Volkswagen. V Plzni ale také pořád existuje firma Škoda Transportation, která vyrábí dopravní prostředky. 

Auta značky Škoda se prodávají po celém světě, lidé si je můžou koupit i v Číně nebo na Novém Zélandu. Firma má vlastní univerzitu, na které studují budoucí manažeři. Populárním typem “škodovky” je Octavia, ve které jezdí česká policie. Zajímavé taky je, že za každé auto, které se prodá, zasadí firma v České republice jeden strom.

A co ty? Věděl jsi o historii firmy Škoda? Líbí se ti modely značky Škoda? Máš rád „škodovku“, jak jí my Češi říkáme? Je pro tebe důležité, jaké máš auto? 

Pro mě “škodovka” znamená dětství. Bylo to auto, ve kterém moje rodina jezdila, když jsem byla malá holka. Byla to bílá Škoda Favorit, která byla v České republice velmi populární v devadesátých letech. Taky můj dědeček kupuje celý život jenom “škodovku”, žádné jiné auto nechce, protože si myslí, že “škodovka” je nejlepší auto na světě.

A jaké auto měla tvoje rodina? Jsi taky konzervativní a kupuješ jenom jednu značku auta celý život? Jak vybíráš nové auto? Co je pro tebe u auta důležité? Jestli chceš, napiš mi do komentáře, co si o tom myslíš.

***

Eliška: Míšo, můj dědeček taky měl vždy jen škodovku. Pamatuju si, že měl Favorita. A taky si pamatuju, když jsem byla malá, moji rodiče taky měli škodovku. Dneska ale už mají jiná auta jiných značek. A já vlastně taky nemám auto značky Škoda. No, to je škoda,… Hihi. Jak říkala Míša, napiš do komentáře na www.slowczech.com, jaké máš auto, jestli máš taky “škodovku” a jak vybíráš nové auto. A hlavně nám napiš, jestli se ti příběh o Emilovi líbil a jestli bysis rád(a) poslechl(a) příběhy o dalších známých Češích a Češkách. 

16 Comments

 1. Od roku 2003 do roku 2008 měli jsme škodovku 🙂
  Bylo značky Škoda Fabia Luna.
  Ale prodal jsem ho protože protřebovali jsme větší auto.
  Teď máme Citroën Berlingo.

  1. To je moc fajn, že jste měli tak dlouho doma Škodovku. A že lidé z různých zemí jezdí českým autem! Děkujeme za komentář.
   Míša

 2. Díky. Bylo to moc zajímavé. Ted´ auto nemám. Ale po tom poslechu si určitě pořídím Škodovku 😉
  Budu netrpělivě čekat na další příběhy o známých Češích / Češkách.

  1. Jolande,
   Míša má skvěé nápady a dobře napsala příběh a dobře ho namluvila 🙂 Já osobně jsem také všechno o Emilovi nevěděla, takže jsem se také dozvěděla spousty zajímavých věcí.
   Eliška

  1. Díky, Manuel! Jsem ráda, že byl tento příběh zajímavý!
   Taky si myslím, že je to zajímavý příběh.
   Míša 🙂

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.