(180*) Eliška: Měla jsem svátek! (ENG/CZE)

Ahoj, jak se máš? Jak to jde? Co je novýho? /ENG/ Dneska pro tebe mám novou epizodu pro začátečníky. /ENG/ Mluvím napůl česky a napůl anglicky. /ENG/. Je to nový nápad, jak ti pomoct rozumět česky. /ENG/ Nejdřív budu mluvit jenom česky /ENG/ a potom anglicky a česky. /ENG/ Takže můžeš poslouchat epizodu v češtině, potom i v angličtině /ENG/ a nakonec si ji můžeš znovu pustit jenom v češtině /ENG/  a jsem si jistá, že budeš rozumět! /ENG/ Tak co, co myslíš? Jdeme na to!

V pondělí bylo 5. října. A každý rok je 5. října trochu speciální den. Proč? Protože mám svátek. 5. října má svátek Eliška, tedy všechny Elišky na světě. Nevím, jestli také slavíš svátek ve svojí zemi. Je pravděpodobné, že u tebe svátky neexistují. Slavíš jenom narozeniny, že ano?

Možná znáš “státní svátek“. Státní svátek je den, kdy obchody, banky a firmy jsou zavřené, nikdo nepracuje. A samozřejmě, že v Česku máme státní svátky, máme dokonce 14 státních svátků – například 28. října slavíme založení Československa nebo 1. ledna slavíme Nový rok.

Co je to ale “svátek”? Svátek, to je den, kdy například jméno “Petr” slaví svůj speciální den.  Nebo Eliška slaví každý rok svůj speciální den 5. října. Eliška je v Česku oblíbené jméno, protože Eliška je moc krásné jméno – asi 61 000 lidí se dnes v Česku jmenuje Eliška. V Brně je nás 2 047 Elišek. Můžeš se podívat na web slowczech, kde je odkaz na statistiky, je to moc zajímavé. Aspoň pro mě, páč mám ráda čísla.

Moje skvělá studentka Pam se mě zeptala: Eliško, když slavíte v Česku svátek, znamená to, že tvoje jméno musí být v kalendáři?” Ano, oficiálně to je pravda. Ale taky je nutno říct, že existuje asi 14 000 českých jmen, která jsou oficiálně akceptovaná. A ne každé jméno je v kalendáři. Jaké jsou restrikce/jaká jsou omezení? Pro mě osobně je zajímavé, že když mám dceru, nesmí mít mužské jméno a naopak. Moje dcera se nesmí jmenovat Jakub nebo Ivan. Také nesmím mít dvě děti, které mají stejné jméno. A potom, jestli chceš nějaké netradiční jméno, musíš se oficiálně zeptat odborníka. To stojí asi 1000,- Kč.

A co to vlastně znamená, když mám svátek? Když mám svátek a jsem dospělá, většinou dostanu nějaký malý dárek – většinou květiny nebo čokoládu nebo láhev vína. Neorganizuju párty, ale můžu jít na sklenku vína do baru. Proč ne, že ano? Když jsem na druhou stranu dítě, nedostanu jenom květiny. Dostanu víc dárků. Takže když malá Eliška slaví svátek, to je něco jako takové malé narozeniny. Dá se tedy říct, že české děti dostávají dárky 3x za rok – k svátku, k narozeninám a k Vánocům.

12 Comments

 1. Ahoj Eliško!

  Very interesting. I immediately looked up my name day on the Czech calendar 🙂

  Můj svátek je třináctého června

  Tony

 2. Velky výkřik Pam a Elishky – v angličtině A big shout out to Pam and Eliska!! Je to vyborne episode. Jako video s titulky ale je jenom audio! Velmi nápomocný, dobre napad!!

 3. To je opravdu užitečné. Děkuji mnohokrát!

  Although I’d suggest not using this method for every beginner’s podcast. It works very well as a ‘break’ from the usual podcasts in full Czech but I find listening in full Czech does more for my learning as my brain has to work harder (ha ha!). Having the lines repeated in English after the Czech does the work for me and think I may learn less – time will tell.

  Regarding the transcript: I’m not sure if I came across some mistyping where word order differed from that which was spoken, then again it might be my comprehension…

  Thank you again. Keep the podcasts coming.

  Ahoj.

  1. James,
   díky moc za feedback.
   To be honest, it takes way more time and the episode is longer,… So I will not use this method for every beginner’s podcast. Hehe. Thank you 🙂
   In the transcript, I think that I in both, Czech and Eng/Czech readings I did not read 100% the same words. So I apologize. It is not your fault, on contrary. You understand perfectly 🙂
   Krásný den,
   Eliška

 4. Hi Eliska

  I really enjoyed this episode – I like this method of learning and please do more episodes like this style – it’s perfect

  Thank you for all your consistent efforts

  Diky
  Steve

 5. Čau, Eliško,
  to byl dobrý nápad!
  Napůl česky a napůl anglicky je perfektní za poslouchaní když jogguju
  Jen česky a německy by bylo hezčí (just kiddin’) 😀

  Díky, Hermann

  1. Čau Hermann,
   díky za komentář!
   Jsem ráda, že se ti tento styl líbí. Že můžeš poslouchat při běhu / když běháš.
   Příště můžu zkusit německy, ale moje němčina není tak dobrá. Musím nejdřív napsat i německý text 😀 A to je hodně práce! Jsem líná 😛
   Eliška

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.