(179***) Improvizace – Eliško, jaká byla tvoje dovolená?

Ahoj, jak to jde? Jak se máš? Co je novýho? Mám pro tebe otázku: Byl(a) jsi letos na dovolené? A kde jsi byl(a) na dovolené? Já jsem letos byla dvakrát na dovolené. První dovolená byla v červenci – to byly 2 týdny na začátku července. A druhá dovolená byla teď v září. Byl to… jeden týden v září.

Ale nebyla to jenom dovolená. A co jsem dělala o dovolené? To ti řeknu v improvizované epizodě, kterou teď pro tebe mám. A jestli chceš vidět i video, tak v pondělí večer na YouTube, v 19:30 brněnského času, bude i video. No, ale teď jdeme na to. Jdeme poslouchat audio!

Jak jsem říkala, byla jsem jeden týden na dovolené. Byla jsem… ve Francii! Byla jsem v Bretani. Bretaň je moje oblíbené místo v Evropě. A nejlepší město je Brest. Brest je město, které je kousek od moře. A Brest je nejlepší město na světě! No, ale jak jsem říkala, nebyla to jenom dovolená. Pro mě. Měla jsem i pár povinností. Povinnosti, to jsou povinné věci = věci, co musím udělat, jako zaplatit faktury nebo jít k zubaři. No,… ale tedy: Eliško, jaká byla tvoje dovolená?

Brest je nejlepší město na světě!

Jaká byla moje dovolená? Byla krátká! Bohužel, byla krátká, ale byla moc fajn. Letěli jsme z Prahy do Nantes. Nantes, to je město kousek od Bretaně, asi 3 hodiny autem od Brestu. V Nantes bydlí papy et mamie, to je dědeček a babička, které rádi vidíme vždy, když jsme v Nantes. Naposledy jsme je viděli loni na Vánoce. Musím říct, že moc dobře vaří a mají moc dobré víno. Vždycky si dáme do nosu! To znamená, že vždycky dobře jíme, dobře pijeme a je to dobrota. Vždycky si,… mňam… dáme si do nosu.

No, a potom jsme byli pár dní u rodičů mého partnera. Byli jsme v Bretani nedaleko od města Auray, to je asi 30 minut od moře. Nevím, jestli znáš Bretaň, ale tady v Bretani kousek od Auray je Carnac. A tam je asi 4 000 kamenů. 4 000 menhirů a dolmenů, které tam postavil Asterix a Obelix. Jestli rád(a) cestuješ a nemáš rád(a) muzea jako já, tak v Carnacu jsou megalitické řady (řady jako v kině nebo v divadle) a můžeš se jet podívat do Carnacu jako turista. Jestli chceš nějaké informace, jestli chceš rady nebo jestli chceš poradit, kam ještě můžeš v Bretani jet, napiš mi! Pracovala jsem totiž v Office de Tourisme,… to je Informační centrum, takže znám Bretaň nazpaměť.

Jak jsem říkala, měla jsem dovolenou jeden týden. A pro tuto dovolenou jsem měla v plánu tři aktivity:

  • učit se arabsky
  • číst si
  • a poslouchat podcasty

Zaprvé, moje arabština,… je velmi,… velmi špatná nyní. Ale o dovolené jsem používala svoji oblíbenou metodu. Protože mám Whatsapp skupinu. Založila jsem Whatsapp skupinu, kde jsme 3 holky a 3 kluci. 3 holky, které se učí arabsky, a 3 kluci – arabové, kteří se učí česky. A každé ráno poslouchám Whatsapp zprávy a nebo nahrávám nové zprávy.

Aktivita číslo 2 byla… čtení. Čtu teď jednu moc fajn knihu v angličtině. Je to první kniha v angličtině, kterou dočtu. Je to první kniha v angličtině, kterou dokončím. A… ale už ji znám, protože jsem ji kdysi četla ve francouzštině. Takže je to teď jednodušší. Jestli tě zajímá, jak se kniha jmenuje – je to “I am pilgrim”. Je to thriller a opravdu moc moc moc doporučuju, jestli máš rád(a) thrillery.

No, a poslední aktivita je… poslouchání podcastu (nebo byla poslouchání podcastu). O dovolené jsem poslouchala dva podcasty. Jeden anglický/britský podcast, který mi doporučil jeden skvělý kamarád. A tento podcast se jmenuje No such thing as a fish. Je to moc zábavný podcast. Je dlouhý – trvá jednu hodinu. Ale v každém podcastu/ v každé epizodě jsou 4 zajímavá a zábavná fakta. Jestli máš rád britské podcasty, tak doporučuju No such thing as a fish. No, a druhý podcast, který jsem poslouchala o dovolené, byl francouzský podcast Vlan, který je o vývoji společnosti. Je to formou dialogů. Je to rozhovor se zajímavými lidmi = s profesionály z oboru. takže jestli mluvíš francouzsky a máš rád rozhovory, fakt moc moc moc doporučuju Vlan.

No, a jestli tě zajímá, jaké další podcasty poslouchám v angličtině, francouzštině a samozřejmě v češtině, tak napiš do komentářů. A ráda ti doporučím / řeknu, co já poslouchám. Možná hledáš nějaké nové nápady.

No, a jinak, jak jsem říkala – byli jsme také v Brestu. Brest je nejlepší město na světě. Je to nejpřátelštější a nejkrásnější, nejlepší město, které má nádherné moře. V Brestu jsem žila 4 roky. A teď jsme v Brestu byli navštívit kamarády, ale taky jsme v Brestu byli, protože jsme měli pár povinností.

No, ale celkově byla dovolená moc fajn, protože si myslím, že je důležité odpočívat mimo domov. Moje první dovolená byla dovolená doma, protože byl “korona time”. A určitě odpočinková dovolená je mimo domov.

Nicméně,… musím říct, že když jsem se vrátila zpátky do Brna, byla jsem moc spokojená. Cítila jsem se dobře a docela mě to překvapilo. Byla jsem docela překvapená, protože miluju Francii a miluju Bretaň a opravdu miluju/zbožňuju Brest. Ale teď se cítím v Brně fakt dobře. Miluju svou práci, mám fakt štěstí, že mám tu nejlepší práci na světě, protože čeština pro cizince a slowczech, to je krása! To je paráda!

No, ale ty víš, že ve slowczech už nejsem sama. Máme slowczech team a máme slowczech team lektorů. Teď spolupracujeme s dvanácti lektory, jsou to super holky jako já – jsou veselé a pozitivní a mají dobré nápady. A žily v zahraničí, mluví také mnoha jazyky (mluví anglicky, španělsky, francouzsky) a prostě jsou hrozně moc fajn. Takže, jestli hledáš nějakého lektora/lektorku češtině, určitě se ozvi. Určitě napiš na Facebooku nebo na contact@slowczech.com. A nebo se podívej na ww.w.slowczech.com, kde teď je nová audio kniha a jsou tam dárky zdarma a všechny odkazy / linky na videa a audia a … prostě všechno je na webu slowczech. Tak jestli neznáš ještě web slowczech, mrkni se tam! No, a to je všechno. Jsem ráda, že jsi poslouchal(a) až sem. Že to nebyla nuda…! Napiš mi, jestli znáš Bretaň. Napiš mi, jestli chceš jet do Bretaně. Napiš mi, jaké posloucháš podcasty! A… no, a hlavně, měj se hezky! Uč se česky! A uslyšíme se zase brzy tady v podcastu. Tak čau!

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.