(178**) Výlet se SlowCZECH, s Míšou a se studenty

Dneska pro tebe mám fakt děsně moc zajímavou epizodu. Patnáctého srpna 2020 jsme já a Míša organizovaly v Praze super event pro studenty češtiny. Míša je lektorka češtiny a němčiny a má dvě facebookové skupiny “Learn Czech A1A2 a B1B2”, kde píše otázky pro všechny členy. A ty, když jsi člen, můžeš odpovídat na otázky. Doporučuju!

údolí = geomorfologická část přírody, napravo jsou hory  a nalevo jsou hory a ty jsi uprostřed v údolí (anglicky valley)
zpoždění = normálně vlak přijede v 10:00. Ale když přijede v 10:05, znamená to, že má zpoždění 5 minut (anglicky delay)
účastníci = lidé, kteří participují, kteří se účastní nějaké akce (anglicky participants)
oni měli pochopení = ostatní lidé měli pochopení pro moje zpoždění, rozuměli/chápali, že jsem nepřišla včas a nebyl to problém (anglicky they sympathized, they understood, had heart)
navrhla jsem = navrhnout znamená říct například: Hele, mám nápad, nepůjdeme na pivo? (anglicky suggest)
rybník = jako jezero, přehrada, moře, voda,… ale je to malé a umělé, rybník postavil člověk a teď tam jsou například kapři a další ryby (anglicky pond)
závidět = moje kamarádka má krásný nový telefon a já ho chci taky, ale nemůžu ho mít. A tak jí ho závidím (anglicky to envy)

Event se jmenoval “Výlet se slowczech + Míšou = slackline/picnic“. Šli jsme asi 9 kilometrů Prokopským údolím. To je jižní Praha – části Prahy okolo jsou Stodůlky, Hlubočepy nebo Smíchov. Musím říct, že jsem (jako vždy) přišla pozdě. Měla jsem 20 minut zpoždění. Moji kamarádi to ví. Mám vždy francouzské zpoždění. Haha. Naštěstí všichni účastníci měli pro moje zpoždění pochopení a počkali na mě.

Plán byl jít 9 kilometrů a na konci piknikovat a zkusit slackline. Jestli nevíš, co je to slackline, podívej se na slowczech.com. Je tam video, kde chodím po slackline. Hrozná sranda, haha. Ale asi po 5 kilometrech jsme byli skoro všichni docela dost unavení. Míša šla totiž fakt rychle, haha. A tak jsem navrhla: “Hele, dívejte, restaurace! Nepůjdeme na pivo?”

A tak jsme šli na pivo a taky na oběd. To bylo asi v 11 hodin. Naštěstí to nebylo poslední pivo a poslední občerstvení. Další jídlo bylo na konci výletu, kdy jsme leželi v trávě u rybníka a odpočívali. Mrkni na fotky na slowczech.com, haha. Myslím, že budeš závidět!

Celkem bylo 10 účastníků. Zeptala jsem se jich, jestli nechcou/nechtějí pro tebe nahrát audio, milý fanoušku slowczech. A oni souhlasili! Uslyšíš teď 5 krátkých nahrávek. Všichni jsou to moji studenti a všichni jsou skvělí lidé. Všichni jsou moc zajímaví lidé a především velmi velmi velmi motivovaní studenti. Známe se už dlouho a jsme víc přátelé než studenti a lektorka. Nejdřív mluví Gabriel z Brazílie. Potom mluví Mako z Ameriky. Potom Diana z Moldavska. Pak Matteo z Itálie, se kterým je také video rozhovor na YouTube a nakonec mluví Nataša z Ukrajiny. Gabriel, Mako, Dianko, Matteo, Natašo, moc díky za to, že jste přišli a moc díky za to, že jste nahráli audio. Jste báječní!

Gabriel z Brazílie:

“Procházka s Eliškou a přatelé byla moc, moc dobrá. Mluvít jenom Česky tolik hodiny byla velká výzva, ale také bylo velmi dobrý cvičení. Učil jsem se nové slova a také nový výrazy, a myslím, že jsem upevnil v moje hlavě několIk slova, který už jsem se učil, ale který jsem vždycky zapomněl. Na konec jsem také poznal nové místo v Praze, v přírodě. Ten den byl skvělý a doufám, že budu moci jít taky příště. To stoji za to, vstávat v sobotu ráno.”

Mako z Ameriky:

“Díky výletu jsem dostala novou motivaci se učit česky. Naučila jsem se hodně nových slov (na příklad: veverka, komár a taky tu frázi “přejet žáby”). Určitě to nebylo tak snadné mluvit celý den česky, protože v Praze obvykle mluvím anglicky, takže na to nejsem zvyklá. Ale byl to moc hezký zážitek. Nejvíc se mi líbilo, že jsem poznala nové lidi, kteří se taky učí česky a dobře jsme si popovídali.”

Diana z Moldavska:

“Ahoj Eliško. Chci ti říct, že jsem si moc užila náš výlet. Bylo to zábavné a velmi motivační. Líbilo se mi poslouchat názor jiných studentů o učení češtiny a poznat jejich zkušenost. Užila jsem si taky naše povídání o České republice, o české jídlo, o Češi a o češtině. Bylo to moc fajn a doufám, že se brzo uvidíme. Čau!”

Matteo z Itálie:

“Ahoj, Matteo ze Sardínie mluví. S mezinárodní skupinou měl jsem možnost užít si park v Praze, který jistě znovu navštívím. Počasí nám přálo. Bylo zataženo a ne moc horko jako v minulých dnech. A líbilo se mi navíc, že se všichni snažili mluvit česky tak dlouho. Poprvé zkusil jsem červené pivo – říká se mu Červený kohout, s malinovou příchutí. A líbilo se mi to. A rád se opět zúčastním tak přátelské a přirozené atmosféry. Tak příště! Čau!”

Nataša z Ukrajiny:

“Ahoj, já jsem Nataša. Pro mě ten sobotní výlet s Míšou a Eliškou byl jako skvělá možnost pobavit se česky, setkat se se svou lektorkou češtiny Eliškou mimo Skype, a poznat nové lidi, hlavně cizince. Moc se mi líbila naše procházka. Bylo to zábavné, zajímavé a zároveň i dobře využitý čas. Jistě se připojím příště a moc doporučuju každému, kdo se učí česky.”

Byl to fakt skvělý výlet. Miluju takové akční a příjemné výlety se skvělými lidmi. Určitě budu organizovat další akce – nejen v Praze, ale hlavně v Brně, kde bydlím. A taky budou akce v nové slowczech kanceláři, která je v centru Brna. Těšíš se? Já moc! Samozřejmě, jestli chceš, mrkni na fotky z eventu na webu slowczech. Jo, a poslední informace (vždycky zapomenu) – slowczech má konečně taky Patreon, kde jsou pro tebe fajn dárky. Tak jestli máš rád Patreon, mrkni! Čau! A dík za všechny studenty češtiny.

A tady je video, kde chodím po slackline:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.