(177*) Lenka: “Řekni mi, Praha nebo Brno?”

Čau! Jak se dneska máš? Báječně? Skvěle? Perfektně? Mám pro tebe hosta. Dnešním hostem slowczech je Lenka. Lenka je velmi aktivní člověk. Má hodně aktivit, každý den dělá něco jiného: někdy píše texty pro cestovatelský blog, někdy učí češtinu, někdy nahrává audio o cestování. A taky se mnou nahrála video rozhovor, který je na youtubu slowczech. Je to video rozhovor pro začátečníky = beginners. A dnes pro tebe Lenka napsala a nahrála jednu audio epizodu, můj milý fanoušku slowczech 🙂 Lenka mluví nejen o cestování, ale taky o Brně a o Praze. Co myslíš, které město má radši? A proč? Poslechni si Lenky zajímavý příběh.

Ahoj, moje jméno je Lenka a dneska budu mluvit o cestování. Nejdřív vysvětlím slovíčka, která najdeš v textu.

Koníček – něco, co ráda dělám, například tenis (a hobby)

Unavující – když dělám něco co mi bere energii, například uklízení (tiring)

Spoustu/a – moc, spoustu lidí (a lot)

Nejoblíbenější – mooooc oblíbený, moje nejoblíbenější zmrzlina je čokoládová (the most popular)

Zřídka – moc často ne, například: Zřídka vstávám v 5 hodin (rarely)

Doopravdy – fakt , doopravdy zamilovaná (really)

Hádka – když lidi mají jiné názory, nerozumí si, velká hádka (argument, hassle)

Koneckonců – slovo, které se říká třeba na konci, například: Koneckonců zdraví je nejvíc důležité (afterall)

Moc ráda cestuju. Kdo taky ne! Cestování ale není jen můj velký koníček, je to můj životní styl. Skoro všichni rádi cestují. Já ale měním prostředí skoro každý rok. To může být trochu unavující, ale já to mám ráda.

Spoustu let jsem cestovala v Evropě a taky v Jižní Americe. Spoustu měsíců jsem žila v Tunisu, v Mexiku, v Rakousku a v Kolumbii. Domov pro mě může být všude. Znám život ve městě, ale i na venkově. Mám ráda města, ale taky přírodu a klid. Mám ráda velké domy, ale i útulné malé byty, ale nikdy nepotřebuju luxus. Vím, co je totiž důležité – přátelé a rodina.

Jaké město mám ale opravdu moc ráda? Miluju Brno! Brno je moje láska. Vždy jsem si myslela, že Brno není hezké město – to byla ale velká chyba! Brno jsem totiž dobře neznala, protože jsem v Brně nežila. Kdo Brno zná, ví, že je to fakt super město na život.

Pro turisty je víc atraktivní Praha, protože je velmi multikulturní. Praha má slavný Karlův most, Staroměstské náměstí, Pražský hrad, Národní muzeum nebo barevnou Lennonovu zeď. Už jsi někdy byl například na Petříně, v Katedrále svatého Víta nebo u sochy Franze Kafky? Od pondělí do neděle je Praha plná lidí (výjimka je koronavir). Kdo ale v Praze žije, ví, že život je tu drahý. Lidé hodně pracují a často nemají čas chodit do centra a vidět krásné historické památky. Bydlení v Praze je drahé a všechno je trochu daleko.

Brno je také velmi multikulturní – je to totiž studentské město. Brno je šesté nejoblíbenější město pro studenty na světě. Proto můžete potkat mnoho Erasmáků v Brně od září do června. Bydlení v Brně není tolik drahé jako v Praze, všechno je blízko a můžete chodit pěšky. Je tu taky hodně lidí, ale ne až moc. Brno možná nemá tolik populárních památek jako Praha, ale už jste někdy byli na Špilbergu, na Prýglu, ve vile Tugendhat nebo v Moravském krasu? Doporučuju taky zajít na Zelný trh, kde můžete koupit zeleninu a ovoce. Mají otevřeno každý všední den od 6:00 do 18:00 a v sobotu od 6:00 do 14:00. Brno má hezká místa, kde je super atmosféra. Lidé v Praze často říkají vtip, že Brno je největší vesnice v České republice. 

Někdo říká: “Praha je nejlepší,” někdo říká: “Ne, Brno je lepší než Praha”. Praha i Brno mají plusy a mínusy. V Praze je více práce, ale pravda je, že lidé, kteří žijí v Praze, se často narodili v Brně a do Brna se i vrací. Zřídka potkáte někoho, kdo se v Praze doopravdy narodil. Je jedno, kdo hádku vyhraje. Koneckonců, jak říká jedno české přísloví – „Dva se hádají a třetí se směje“. Proč to říkám? “Protože v Českých Budějovicích by chtěl přece žít každej!”

Rozumíš, co znamená “Protože v Českých Budějovicích by chtěl přece žít každý!”? Because everyone would like to live in České Budějovice.

V České republice existuje populární Divadlo Járy Cimrmana. Jára Cimrman je fiktivní postava, kterou zná každý Čech. Jára Cimrman je sarkastický génius, který umí všechno udělat. Prostě typický Čech! A Jára Cimrman říkal v jedné divadelní hře “V Českých Budějovicích by chtěl přece žít každej.” A dnes je to hláška, je to citát, je to klasická česká věta. Řekni ji českým kamarádům a uvidíš!

Na webu slowczech.com najdeš link na video na YouTube. Moc vám děkuju a zase brzo na slyšenou! Ahoj!

Můžeš se podívat. Divadlo Járy Cimrmana – Záskok

Informace o Lence: https://www.litamevtom.com/studentka-cestovatelka/

Doufáme, že se ti dnešní epizoda líbila. Jestli ano, komentuj, reaguj, řekni – máš rád(a) Prahu? Máš rád(a) Brno? Já osobně fakt miluju Brno. Brno je moje nejoblíbenější město v Česku. Je tu spousta skvělých lidí. A lidé, kteří tady bydlí, zřídka říkají, že Praha je lepší. Podle mě všichni Brňáci milují Brno! A já taky, hehe. Jestli máš rád(a) slowczech a chceš pomoct tomuto projektu, máme teď i Patreon a fajn dárky. A jinak youtube a další materiály na www.slowczech.com, že jo. Jako vždy! Tak čau! Uslyšíme se příští týden.

10 Comments

 1. I have been to Prague many times but only once to Brno and that was 25 years ago! I am sure it has changed a lot since I was there. I have also been to české budějovice 🙂

  Diky za podcast

  Tony

  1. Tony,
   věřím, že Brno je moc jiné než 25 let zpátky, ale nemůžu to potvrdit. V Brně jsem byla poprvé v roce 2016! České Budějovice jsou ale teď moc super – je tu víc kaváren a kulturních akcí.
   Děkuju za poslech.
   Lenka

 2. Nikdy nebyla jsem v CR ale budu jet na navstêvu do Prahy, doufám príští rok. Dêkuju za srovnání Brno a Praha. Preferuju menší mêsty a ménê lidé! Brno vypadá vemi peknê.
  Thank you. That was a very interesting episode.

  1. Ahoj Lindo.
   Moc děkuju za komentář a poslech epizody. Každé město má svoje výhody a nevýhody, ale Brno je určitě menší a je tam méně lidí.
   Doufám, že se ti Česká republika bude líbit.
   Lenka

 3. Poprvé jsem byl v Praze v roce 1999 a to město se mi moc líbilo. Poté jsem strávil několik let v západní Evropě a nebyl jsem v České republice mnoho let. Po návratu do Polska v roce 2009 jsem začal pracovat pro společnost multinationa a konečně jsem také několikrát do roka začal navštěvovat Českou republiku. V roce 2010 jsem byl podruhé v Praze, ale bylo to jiné město – velmi přeplněné a hlučné. Pak jsem začal navštěvovat jiná města a teď dávám přednost tomu, abych byl každý rok několikrát v Brně (a toto město miluji), v Olomouci a viděl další menší města. Prahu navštěvuji pouze na jaře a na podzim (návštěvníků je o něco méně než v létě). Také letos jsem byl v Brně několikrát, když se otevřely hranice.
  Omlouvám se za chyby, ale učím se česky teprve 8 měsíců.

  1. Ahoj Krzysztofe,
   moc děkuju za tvůj komentář. Tvoje čeština je super! Máš moc zajímavý životní příběh a je super, že znáš tolik měst v České republice! Souhlasím, pro někoho může být Praha velmi hlučná a přeplněná – jak říkáš hlavně v létě je Praha plná lidí! Brno i Olomouc jsou krásná města. Já jsem taky začala navštěvovat jiná města – letos jsem byla v Pardubicích – to je moc pěkné město – doporučuju navštívit! Taky Znojmo, Tábor a Jindřichův Hradec jsou pěkná města. Zdá se ti Brno jiné než když jsi tu byl poprvé?
   Měj se hezky,
   Lenka

 4. Ahoj Eliško,
  ta byla moc zajímavá epizoda, moc děkuju 🙂
  Byl jsem v Praze dvákrát: V roce 1992 a 2014. Ještě jsem nebyl v Brně.
  Letos na jaře jsem chtěl jet do Brně (a do Bratislavě), ale potom bylo ten lockdown 🙁

  Doufam že v příštím roce (nebo alespoň v 2022 😉 ) mužu navštivít Brno

  1. Jéé, Ahoj Hermann,
   díky za hezký feedback 🙂
   Doufám, že příští rok přijedeš do Brna! Až tady budeš, napiš 🙂 Moooc ráda tě uvidím.
   Eliška

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.