(176**) Audio training in stories (3) – accusative case

Ahoj, jak to dneska jde? Mám tady sklenku vína a taky další supr čupr příběh 🙂 Mám pro tebe kousek příběhu o žirafě Adéle. Mluvím o Adéle a potom pro tebe mám otázky. Nejdřív pasivní otázky a pak aktivní otázky. Podívej se na www.slowczech.com. Každé slovo v akuzativu je červené, modré nebo zelené (jestli je to feminine, masculine nebo neutre). A proč tento příběh? Je to jeden z 6 příběhů, které jsou v audio knize “Learn Czech cases with stories“. Chci ti pomoct naučit se české pády (czech cases). Vím, že je to těžké a myslím si, že je lepší se učit v kontextu a s audiem. A proto jsem napsala audio ebook, kde jsou příběhy, slovíčka, barvy, vysvětlení, kdy používáme akuzativ nebo dativ nebo další pády, taky tam jsou příklady a hlavně aktivní a pasivní otázky v audio verzi s transkriptem. Takže posloucháš a odpovídáš. Jo, a taky tam jsou mooooc krásné ilustrace 😉  No, ale teď už stačí, že jo? Jdeme na to!

Nejdřív slovíčka

házená – Házená je české slovo pro handball. Znáš házenou? Hraješ házenou?

treska a losos – jsou typy ryby. Obě ryby žijí v moři. Anglicky to je atlantic cod and salmon.

málokdy – to znamená ne často, zřídka. Je to málo (takže ne hodně) + kdy (when).

vynikající večeře – to je fakt moc mňam mňam večeře, moc dobrá, výborná, vynikající večeře. Můžeš v restauraci říct, když přijde servírka “Děkuji, bylo to moc dobré.” nebo “Děkuji, bylo to výborné.” Děkuji, bylo to vynikající.”  

A to je všechno, teď příběh o žirafě Adéle a otázky.

Žirafa Adéla žije v Brně už tři roky. Žirafa Adéla je velmi krásná. Má krásnou sportovní postavu, protože každé ráno chodí běhat na fotbalové hřiště. Žirafa Adéla má moc ráda sport. V létě hraje volejbal nebo házenou a v zimě doma cvičí jógu. Taky se ale ráda dívá na televizi na atletiku nebo na sportovní gymnastiku.

Má žirafa Adéla ošklivou nebo krásnou sportovní postavu? Krásnou sportovní postavu.
Chodí Adéla běhat každý večer nebo každé ráno? Každé ráno.
Hraje Adéla v létě fotbal nebo volejbal? Volejbal.
V zimě cvičí Adéla jógu nebo pilates? Jógu.

Adéla má krásnou sportovní postavu, protože má ráda dobré a kvalitní jídlo. Miluje ovoce a zeleninu. Ráda večeří polévku, maso a salát. Někdy ráda jí rybu, jako třeba tresku nebo lososa. Nikdy nepije sladkou limonádu, a i když je žirafa Adéla Češka, málokdy pije pivo. Má raději víno bílé, červené i růžové víno. Včera si Adéla vařila vynikající večeři. Včera večeřela vařené avokádo, sýr a papriku.

Má žirafa Adéla ráda nezdravé jídlo nebo kvalitní jídlo? Kvalitní jídlo.
Miluje Adéla Mekáč nebo ovoce a zeleninu? Ovoce a zeleninu.
Jí někdy Adéla lososa nebo kapra? Lososa.
Má Adéla raději pivo nebo víno? Víno.
Adéla včera večeřela vařenou rýži nebo vařené avokádo? Vařené avokádo.

A teď aktivní otázky. Já se ptám a ty odpovídáš.

Jaké jídlo má Adéla ráda? Dobré a kvalitní jídlo.
Co Adéla miluje? Ovoce a zeleninu.
Co Adéla nikdy nepije? Sladkou limonádu.
Jaké víno má Adéla ráda? Bílé, červené i růžové.
Co včera Adéla večeřela? Vařené avokádo, sýr a papriku.

Doufám, že se ti dnešní epizoda líbila. Mám fakt moc ráda příběhy. Myslím si, že je moc zajímavé se učit cizí jazyk s příběhem. Musíme se učit v kontextu, že jo? Taky mám moc ráda zvířata. Pro zvířata jsem vybrala častá česká jména. Navíc jsou v příběhu normální běžná česká slova, která uslyšíš fakt často. Locative case story je o mně a co jsem dělala a kde jsem byla. Instrumental case story je o mně a mojí dovolené. Genitive case story je o slonovi Jonášovi – Jonáš je velmi přátelský slon, který se zamiluje (fells in love), on se zamiluje. A dativ case story je o želvě Tereze. Želva Tereza je Italka, která bydlí v Ostravě, má velkou rodinu a učí se česky. A accusative case story je o žirafě Adéle. Ona hraje na kytaru a organizuje koncert. Ale bohužel má problém!

Jestli se ti tento styl audia a otázek líbí, určitě mrkni na eshop slowczech. Celá audio kniha má 3.5 hodiny audia a asi 45 stran textu. Mooooc mě bavilo tuto  audio knihu psát. A doufám, že ti pomůže! Tak čau!

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.