(172**) Monča: Cestování v Česku

Ahoj, jak to jde, můj milý posluchači SlowCZECH? Dneska pro Tebe mám super překvápko. Mám pro tebe parádní překvapení. Pamatuješ si na rozhovor s Mončou?  Měsíc zpátky jsme pro Tebe, já a Monča, nahrály video rozhovor. Můžeš se podívat i na YouTube. Povídaly jsme si o tom, proč Monča bydlí ve Vietnamu a že já nemám ráda české jídlo – svíčková. Slyšel(a) jsi tento fajn rozhovor?

Monča říkala v rozhovoru, že ráda cestuje. A protože ráda cestuje, připravila pro Tebe dnes krátkou epizodu o cestování v Česku. Je to vlastně aktuální téma, protože s Korona virem nemůžeme moc cestovat. A tak tedy – kam jezdíme v Česku na dovolenou? A co děláme o dovolené? 

V Česku je spousta krásných míst. Máme historické památky a taky pěkná místa v přírodě. Máme i hory a místo moře máme rybníky a jezera. Česko je malá země, takže můžeme cestovat autem, vlakem nebo autobusem. Za pár hodin můžeme navštívit několik míst.

V Česku je jeden velký trend – jezdíme na chatu. Spousta Čechů má dům na vesnici, kterému se říká chata. Na chatu jezdíme hlavně v létě nebo o víkendu. Po pracovním týdnu chceme být mimo město. A co tam děláme? Pracujeme na zahradě, pěstujeme ovoce a zeleninu, jezdíme na kole nebo chodíme do lesa.

Mnoho lidí chodí do lesa na houby, chodí houbařit, sbírat houby. Já taky ráda sbírám houby, ale nerada je jím. Ráda sbírám i lesní ovoce jako borůvky, maliny a brusinky. Moje mamka dělá skvělé borůvkové knedlíky.

Mnoho Čechů taky jezdí stanovat. Myslím, že tento trend, stejně jako to, že jezdíme na chatu, začal za komunismu, když jsme nemohli tolik cestovat do zahraničí.  I dnes ale spousta lidí jezdí stanovat, hlavně s dětmi. Pro děti je to nový zážitek a dobrodružství.

A co ty? Jezdíš taky na chatu? Chodíš do lesa sbírat houby? Spíš rád/a pod stanem, nebo preferuješ pohodlnou postel v hotelu?

Mončo, já odpovím, ano? Bohužel chatu nemám, a tak na chatu nejezdím. Bohužel houby nejím, tak nechodím do lesa sbírat houby. Ale moc ráda spím pod stanem. Když jsem byla malá, pořád jsme spali pod stanem anebo pod širákem. Spát pod širákem znamená, že máme spacák, ale nemáme stan. Takže spíme venku na zemi a můžeme se dívat na hvězdy a na Měsíc. Je to moc krásné. A je to lepší než pohodlná postel v hotelu. 

Díky, Mončo, za tvoji skvělou práci. Díky za to, že spolupracuješ se SlowCZECH. Jsem opravdu moc ráda! 

No, a ty, milý posluchači SlowCZECH jestli se Ti dnešní epizoda s Mončou líbila, komentuj na www.slowczech.com. Jestli chceš pomoc SlowCZECH i finančně, můžeš tak udělat přes tipeee.com nebo přes paypal nebo brzy i Patreon, wow. No a pozor, na eShopu SlowCZECH je teď nová audio kniha, 40 stran textu a 3 hodiny audia na téma české pády. Ebook se jmenuje “Learn Czech cases with stories”. Ale víc informací na webu SlowCZECH, že jo! Tak, už dost, už jsem mluvila ažaž. Měj se hezky, uč se česky a brzy ahoj.

Eliška & Monča

… Kdo je Monča? Monču znáš z video rozhovoru na YouTube!

4 Comments

 1. Ahoj Eliško,

  Tvůj podcast je super! To mi moc pomaha. Děkuju moc!

  Hledal jsem podcast a teď jsem ho našel. Mam velkou radost 🙂

  Koupím si audioknihu. Jsem si jist, že mi to také pomůže.

  Měj se hezky, ahoj!
  Kristian

  1. Ahoj Kristian,
   díky moc za kompliment. Jsem ráda, že Ti SlowCZECH pomáhá! 🙂
   Koukám koukám, že jsi určitě pečlivý student – že víš, jak najít čas pro studium češtiny a jak zůstat motivovaný! To je podle mě největší problém, když se učíme něco nového.
   Posílám pozdrav do Prahy 😉
   Eliška

 2. Ahoj Eliška,

  I saw some of your videos and I think we have similar ideas about motivation and responsibility 😉

  Honestly, I’m so delighted I checked out your website last weekend. I feel like I’ve found the winning lottery ticket haha.

  Your project is the best thing since sliced bread for any Czech learner who wants to practice, practice, practice… (even 7 days per week!) to make progress.

  I’m not using hyperbole here. I mean it. I haven’t found anything on the internet that offers so much great stuff! To je super!!

  I bought your 101 book yesterday. It’s great! I’ll also buy your new book later this week.

  Posílám pozdrav z Prahy 😉
  Kristian

  1. Dear Kristian,
   haha, thank youuu, I would love to have the same feeling about the lottery, whether its a real one or in Arabic language 😀

   I love the expression you used “the best thing since sliced bread”, its so nice! Besides, related to the Czech bread for sure, haha.

   Please, let me know what about the last audio/ebook. I will be happy to have your feedback not only as a student but as a teacher, too. I got it reviewed and checked out by some of my students/friends. But still, in order to create another one (adding the adjectives or plural, dont know yet…) its always better to improve the last project released.

   Posílám pozdrav z Brna! 😉
   Eliška

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.