(170***) ROZepsala a DOpsala jsem mail (prefixy ROZ- a DO-)

Cos všechno stihl(a) dokončit v těchto posledních dvou týdnech? Cos stihl(a) dodělat? Věřím, že to byly docela produktivní dva týdny stejně jako ty moje. Já jsem například konečně dodělala eBook! Hurá! Konečně jsem ho dopsala. Za to si zasloužím velkou gratulaci a kilo makové zmrzliny, haha, moje oblíbená, hned po čokoládové. Na audio eBooku jsem totiž začala pracovat asi před třemi měsíci, možná dýl, tedy knihu jsem rozpracovala už někdy v březnu nebo dubnu. A delší dobu byla kniha rozepsaná, ale teď je konečně dopsaná.

Taky jsem konečně dopsala jeden důležitý email, který jsem rozepsala už před měsícem. Ozval se mi jeden skvělý fanoušek, že by mi rád pomohl s logem a marketingem celého projektu SlowCZECH. Udělal mi fakt radost, protože jsem to opravdu nečekala! No jo, je pravda, že mám spousty rozepsaných e-mailů = to jsou maily, které jsem začala psát, ale nedokončila jsem je = ještě jsem je nedopsala do konce. Proč? Protože potřebuji chvíli přemýšlet nad správnou odpovědí, potřebuju si to rozmyslet. Určitě víš, o čem mluvím. 🙂

Jinak teď zrovna, jak nahrávám toto audio, mám na stole vedle svého mini nahrávacího studia položenou nedopitou sklenku vína. Začala jsem popíjet víno před hodinkou (popíjet znamená pít pomalu a užívat si to) a ještě jsem tu sklenku nedopila. Často se nám taky doma stává, že nedojíme všechno jídlo, které jsme uvařili. To je u nás běžné, protože rádi vaříme na více dní. A tak schválně uvaříme více porcí, které potom postupně dojídáme. Někdy je dojídáme tři dny, někdy dojíme všechno už druhý den.

Jo, ještě ti musím něco říct. Moje kamarádka je překladatelka. Překládá několik projektů naráz = najednou. Takže má rozpracovaných hodně věcí, protože je začala dělat, ale ještě je nedokončila. A vím, že ona ráda překládá knihy. A knihy nejen ráda překládá, ale ráda je taky čte. A stejně jako já, i ona má rozečtených několik knih. Takže ráda rozečte víc různých knih, ale chvíli jí trvá je všechny dočíst. Někdy dočte nějakou knihu rychle, jinou zase pomalu.

No, a myslím, že jsme došli do konce dnešní epizody. Jestlis to doposlouchal(a) až sem a jestlis nerozuměl(a) dobře, můžu ti říct, že mluvím o nějaké aktivitě, význam prefixu DO může být, že jsem něco začala dělat, teď na tom pracuju a když to dokončím, dodělám, tak je konec. Takže je to nějaká aktivita, která už začala. Například čtu knihu, která má 550 stran. Teď jsem na straně 478, a tak si myslím, že tu knihu brzy dočtu. Dočtu ji do konce.

A když pořád mluvím o nějaké aktivitě, význam prefixu ROZ může být, že jsem něco začala dělat a jsem uprostřed té aktivity. Začala jsem číst nebo psát e-mail, takže jsem ho rozečetla nebo rozepsala. A teď je ten e-mail rozečtený nebo rozepsaný, ale není dokončený, není dopsaný, není dočtený.

A nakonec pro tebe mám bonus – řekni mi, chodíš rád(a) do restaurace nebo do baru? A když jdeš s někým, musíte se spolu domluvit na nějakém dni a čase, že? Takže se můžete domluvit například na sobotu na 19:30. A potom jste domluvení. A tak kamarádovi řekneš: “Jasně, super, jsme domluvení, uvidíme se v sobotu!” – A kamarád odpoví: “Jo, platí, domluveno!” Takže jste spolu mluvili o tom, kdy se sejdete. A když jste našli čas a datum, tak jste domluvili a dohodli jste se. No, co myslíš, mně se prefix DO hrozně líbí a přijde mi fakt hezky logický, co tobě?

No, teď už je ale konec, teď už jsi opravdu doposlouchal(a) do konce. Jestli máš rozposlouchané nějaké další epizody, tak šup šup, hned je jdi doposlouchat.

A jestli ses dneska dozvěděl(a) něco nového a chceš za to projektu SlowCZECH poděkovat, můžeš to udělat na www.tipeee.com/slowczech nebo na YouTubu nebo na Facebooku. No, prostě jako vždycky! Tak se měj fajnově a brzy čau!

Eliška 🙂

2 Comments

    1. Dík, Jason, za komentář!
      Jsem ráda, že se ti tato epizoda líbila, co bylo nejlepší a nejužitečnější?
      🙂

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.