(164**) Improvizace: Piknik, 300km na bruslích a decka vína

Čau, jak to jde? Jak se máš? Jak se daří? Dneska pro tebe mám další improvizovanou epizodu. Bude to epizoda pro intermediate (pro středně pokročilé), takže nebudu mluvit super pomalu, ale nebudu mluvit ani super rychle. Nebudu používat super jednoduchý slova, ale ani super komplikovaný. Bude to prostě takový střední… taková střední úroveň = tak akorát! A chci ti vyprávět o tom, co jsem dělala minulý týden. Jak vypadal můj minulý týden.

Každý můj týden je jiný. A to se mi moc líbí. Ale teď pracuju hodně online, a tak jsem minulý týden viděla 29 lidí online. Z toho 24 studentů a 5 lidí, co nejsou studenti = co jsou lektoři. Učím taky skupiny, takže neboj, neměla jsem 29 online lekcí češtiny 🙂 Ale měla jsem méně lekcí češtiny, protože když mám skupinu, je to větší sranda, je to interaktivní a je to fakt moc zajímavý – jak pro mě, tak pro studenty.

No, a protože už není karanténa (není 100% karanténa), viděla jsem 7 lidí offline. To je docela dobrý! V pátek mě kamarádi pozvali na Iftar, na sobotní Iftar. To je večeře v Ramadánu. A tak jsem celou sobotu držela Ramadán. Nepila jsem a nejedla jsem a potom večer jsem měla stejný pocit = nebo cítila jsem se stejně jako všichni ostatní kamarádi, kteří drží Ramadán. A co jsme jedli? Jedli jsme samé dobroty = jedli jsme jenom dobroty! Hlavně datle a mléko nebo kefír na začátek. Potom jsme měli rybu a kuře a zeleninu. A pak alžírské dobroty – měli jsme například qalb al louz (قلب اللوز), což je alžírský dezert / zákusek. Je to fakt hrozně sladký, takže je tam cukr, potom je tam krupice, ale hrubá krupice, kterou v Česku nemáme, potom mandle a potom zase cukr a ještě cukr 🙂

Taky jsem kromě kamarádů na této ramadánové večeři viděla Janu. Jana je redaktorka časopisu AHOJ, který píše články (a já taky píšu články a dělám nahrávky pro časopis AHOJ) pro cizince. A s Janou jsme byly na pivu. Šly jsme na pokec (pokec je přátelská debata, řekněme). A byly jsme v parku. Pořád jsme musely mít roušky, ale už byly otevřený zahrádky, takže ty venkovní části restaurací a barů už byly otevřený, takže jsme si mohli dát pivo. A byly jsme v Lužánkách. Lužánky, to je největší park v Brně. Mám moc ráda tendle park.

No a jinak jsem měla taky pokec s kamarádkou Míšou. To bylo v pátek odpoledne, kdy pršelo. Celý týden bylo hezky, ale v pátek, kdy jsem konečně odpoledne šla ven, tak pršelo! Ale našly jsme kavárnu, která má zahrádku, která je venku, ale je pod střechou. Protože má krytou střechu. A tam jsme si daly kávu a pak decku vína. Takže daly jsme si jednu deci vína = decku vína. A Míša se učí francouzsky a já jsem jí ukazovala, jak já učím některé svoje studenty česky. A dělala jsem s ní stejnou metodu. Ona v pohodě rozuměla, úplně normálně, protože každý den studuje s aplikací Memrise. Každý den nahraje asi 10 000 bodů! Blázen!

No, a jinak jsem pracovala na novém eBooku, nahrávala jsem nové nahrávky pro SlowCZECH, taky jsem každý den šla bruslit. Letos/tento rok mám už skoro 300 kilometrů. Letos jsem ujela už skoro 300km na bruslích. A nejenom jezdím na bruslích, ale taky cvičím doma – workouty, domácí cvičení. A cvičím se Zuzkou Light. Nevím, jestli znáš Zuzku Light. Nechci jí dělat reklamu, ale je prostě hrozně super. Zuzka bydlí v Kalifornii a Zuzku sleduju už asi 10 let. Nebo víc…? Asi 14 let… A sleduju ji od skoro od začátku, sleduju, jak její business roste. Sleduju, jak začala od nuly a vidím, kde je dnes. A to je hrozně zajímavý, inspirativní a prostě pecka = super = paráda!

No, a důležitý aktivita! Každý den jsem trénovala svoji arabštinu. Trénuju každý den pár minut denně s kamarády přes Whatsapp. Mám kamarády z Alžírsk\a, z Maroka, z Egypta, ze Sýrie a s nimi trénuju každý den (aspoň trochu). A posíláme si hlasovky = hlasové zprávy. Píšeme si. A já se ptám. A… Jo a taky mám 2x týdně 30 minut online lekce s Rabeou, což je Egypťan. To je můj egyptský učitel arabštiny. Je hrozně super, mluvíme jenom arabsky. A když nerozumíme, tak používáme pantomimu. Je to fakt paráda! Moc mě to baví.

No, a… taková hrozně fajn aktivita,… protože už jsem ji dlouho nedělala, byl náš nedělní výlet autem = naším cestovním Defenderem, kdy jsme vyrazili v neděli v poledne do Tesca nakoupit dobroty na piknik. A jeli jsme kousek za Brno, našli jsme hezké místo u řeky, kde nikdo nebyl. A tam jsme piknikovali, tam jsme si povídali, potom jsme leželi na sluníčku a opalovali se, odpočívali,… Můj Francouz poslouchal audio knihu, já jsem něco psala, myslím… Pak jsem se dívala na arabská videa, na Peppa Pig = Prasátko Peppa v arabštině, to je hrozná sranda. No, a bylo to fakt hrozně fajn. Byl to hezký konec toho… tohoto… minulého týdne.

No, a to je tak všechno. Doufám, že se ti moje povídání o tom, jaký byl můj minulý týden, líbilo. Napiš mi, jaký byl tvůj týden. Jestli jsi taky každý den studoval/a nějaký cizí jazyk, jestli jsi taky byl/a venku na pivu konečně. Nebo jestli jsi taky pracoval/a online jako já… Prostě napiš mi, cos dělal/a, protože jsem hrozně zvědavá = protože mě to zajímá.

A jestli jsi mi rozuměl/a a jestli se ti líbí projekt SlowCZECH, podívej se na www.SlowCZECH.com nebo se podívej na tipeee.com/slowczech, kde si můžeš stáhnout eBook nebo mi můžeš nabídnout dobrou kávu za 1€… Jo, a taky se nezapomeň podívat na nYouTube. Tam jsou docela fajn videa, si myslím, která mám moc ráda a moc mě baví ta videa dělat.

No, ale myslím, že už mluvím dost dlouho, už mluvím 11 minut, tak to ukončím. A přeji ti krásný den, krásný večer nebo dobrou noc. A měj se hezky, uč se česky a brzy ahoj!

2 Comments

 1. Ahoj, díky za tu novou lekce! Minulý týden jsem nedělal nic moc, protože ú nás je ještě karanténa. Ja pracuju v Homeoffice a když chci si dělat přestávku, chodím se svými dětmi a svou ženou na procházku nebo jezdíme na kole. Obědváme spolu každý den doma, co mi moc libí. V poslední dobu je každy den skoro stejný, ale to je v pohodě. Chtěli bychom ale konečně někam cestovat….

  1. Ahoj Jasone, a tobě díky za komentář 🙂
   Ano, souhlasím s tím, že karanténa už musí být dlouhá. Naštěstí tady už je několik týdnů konec a to je moc moc fajn. Lidé zase mohou chodit ven, do restaurací, bez problémů do jakéhokoli obchodu, sportovat,… jen musíme pořád nosit roušky, ale to je v pořádku.
   Doufám, že brzy budou otevřené hranice a že se virus nevrátí 🙂
   Eliška

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.