(149 B) Můj víkend v Praze – improvizace (slow + simple)

Ahoj! Dneska pro tebe mám improvizovaný talk. A dneska není transkript 😛 Transkript bude až za pár dní, protože budeš trénovat listening! Chachá. So listen to my improvized talk, check out your understand with the questions below and… enjoy learning Czech!

SELF-CHECK QUESTIONS:

 1. Jaký byl můj víkend v Praze?
 2. Proč jsem jela do Prahy (2 důvody)?
 3. Co jsem dělala ve vlaku z Brna do Prahy?
 4. Co se mi nelíbilo ve vlaku? Jak dlouho jsme čekali na francouzské ambasádě?
 5. O čem jsem diskutovala s kamarádkou z kurzu pro lektory češtiny jako cizího jazyka?
 6. Na jaké akci jsem byla v pátek večer v baru? Jaké bylo téma?
 7. Proč mám tuhle akci ráda?
 8. Slavila jsem narozeniny? Kde jsem slavila narozeniny? Kolik let bylo ostatním lidem na akci?
 9. Proč mám moc ráda Elišku z “Because Czech is cool”?
 10. Kdo přišel na SlowCZECH event “Na kafe s Eliškou”? Mluvily jsme anglicky, francouzsky, arabsky,… nebo česky?
 11. Jak dlouho jsem zůstala v Praze/kdy jsem jela zpátky do Brna?

Vaše Eliška 🙂

TRANSKRIPT

Ahoj, jak to jde? Jak se máš? Je pátek ráno a o víkendu jsem byla v Praze. A chci ti říct, jaký byl můj víkend v Praze. Budu mluvit bez přípravy, je to improvizované audio – je to improvizace. To znamená, že nemám text. A teoreticky, jestli nejsi 100% začátečník, budeš v pohodě rozumět, protože budu mluvit pomalu a jednoduše. No, tak jdeme na to!

Měla jsem dva důvody, proč jet do Prahy. Zaprvé, můj partner byl nedávno v Tunisku na služební cestě a v letadle si zapomněl pas. Takže jsme spolu šli na ambasádu. A zadruhé, můj kamarád z Mexika je stand-up komik a organizoval stand-up comedy v Praze. A já jsem chtěla tu stand-up comedy vidět.

Takže, do Prahy jsme jeli v pátek ráno. V pátek v 8:00 Regiojete. Jeli jsme vlakem z Brna do Prahy, protože bydlíme v Brně. Miluju cestování/ježdění vlakem, protože vždy, když jedu vlakem, mám 3 hodiny času/mám 3 hodiny klidu, kdy můžu pracovat a kdy nejsou žádné rušivé nepříjemné elementy. Jediné negativum bylo, že jsme byli ve špatném vagóně a nebyl tam cheesecake. Protože jsem se moc těšila na cheesecake. Vždy, když jedu Regiojetem, si dám cheesecake. No, takže tentokrát nebyl cheesecake.

Když jsme přijeli do Prahy, jeli jsme rovnou na ambasádu – francouzskou ambasádu – která je v centru Prahy. Je to seriózní místo. Čekali jsme tam asi 45 minut. Můj partner pracovat na počítači a já jsem se učila nová arabská slovíčka. Na ambasádě měli vlajku EU a my jsme si říkali: “Hmm, kolik hvězdiček je na vlajce EU?” Protože Velká Británie odešla z EU dva týdny zpátky a myslíme si, že ta vlajka pořád nebyla aktualizovaná. Ale nechtěli jsme na francouzské ambasádě počítat hvězdičky jako malé děti 🙂

Když si můj partner zařídit nový pas na francouzské ambasádě, šli jsme na oběd do restaurace. Šli jsme do restaurace, která se jmenuje Maitrea. Podle mě to je vynikající veganská a vegetariánská restaurace, kde mají navíc krásnou dekoraci/krásný interiér. Mám to tam moc moc ráda. Po obědě/navečer v 5 hodin jsem měla schůzku s kamarádkou, se kterou jsem studovala kurz pro lektory češtiny jako cizího jazyka na Karlově univerzitě v Praze. A samozřejmě, naše téma: čeština, cizí jazyky, cestování, nové/jiné kultury a podobně. To je naše klasické téma.

No, a večer byla konečně ta stand-up comedy, kterou organizuje můj velmi velmi velmi dobrý kamarád José Carlos Moreno. José Carlos je Mexičan a je to vynikající stand-up komik. Často organizuje stand-up komedie v London Underground baru. Mluvím o tom, protože opravdu doporučuju. Je to super místo, je to super akce/super event. Mám komedii moc ráda. Je to v angličtině. Je to mix stand-up komiků – jsou to cizinci i Češi. Teď o víkendu tam byl Američan, Skot, Angličan, Ir, Pákistánec a Čech. A proč se mi tato stand-up comedy tak moc líbí? Cizinci mluví o Česku, mluví o Češích (tedy o lidech, kteří žijí v Česku /mluví o nás). Mluví o české kultuře, mluví o českých tradicích a zvycích. A to je pro mě super, moc zajímavé. Protože oni nás, Čechy, vidí jinak. A mně se líbí to, jak oni nás vidí. A jak cizinci mluví o tom, že se jim Česko líbí a že se jim tady dobře žije. Takže, jestli máš rád stand-up comedy, doporučuju! Podívej se na Facebook na event. Určitě nebudeš litovat!

No, a poslední páteční akce, to byla oslava narozenin. Můj bratránek (= bratranec) má kamarády, kteří studují na VŠCHT. VŠCHT je Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, kde můžeš studovat chemii, biochemii, chemické technologie, potravinářství (takže všechno, co je spojené s jídlem – chemicky), taky ochranu prostředí = jak chránit přírodu. No, a jak jsem říkala: můj bratránek má kamarády, kteří studují na VŠCHT. A jeden z nich měl narozeniny, a tak organizovali narozeninovou oslavu nebo oslavu narozenin/narozeninovou párty, která byla na kolejích. Koleje, to je místo, kde bydlí studenti. A ta oslava na kolejích pro mě, to byla velká sranda/velká zábava. Protože všem tam (všem lidem) je 20 – 24 let. Takže já jsem se vrátila do mladých studentských let. Cítila jsem se znovu jako mladá studentka na univerzitě. Protože párty na kolejích – to jsou párty, kdy otevřeš třeba 2 – 3 pokoje, které jsou sousedi (které jsou vedle sebe). A lidé chodí z pokoje 1 do pokoje 2, z pokoje 2 do pokoje 3. Nebo sedíš, mluvíš, diskutuješ, piješ na chodbě. Takže mezi pokoji, je tam hodně lidí Pořád se chodí sem a tam. Takový bordel. Ale je to klasická “kolej-párty” která byla pro mě fakt fajn, bylo to opravdu moc fajn, moc zajímavé, moc hezké, moc příjemné.

No, a v Praze jsme byli jenom v pátek a v sobotu. V sobotu ráno, to jsem se také moc těšila. Moc jsem se těšila na sobotu ráno, protože jsem měl schůzku s Eliškou. S Eliškou jsem nedávno dělala “REAL CZECH Interview“. Eliška číslo 2 je taky lektorka, která má svůj youtube kanál a taky svůj projekt, který se jmenuje Because Czech is cool. Bohužel, teď má Eliška moc práce a trochu jiné plány, a tak nedělá hodně videí, nedělá hodně nových věcí. Ale Eliška je vynikající lektorka a je taky neurolingvistická koučka. A já a Eliška myslíme podobně. Máme podobné názory – nebo stejné názory na motivaci. Máme stejné názory na učení češtiny. Máme stejn= názory na důvody a cíle: jak se učit česky a proč a tak dále. Takže, opět/znovu/ještě jednou, s Eliškou si povídáme o češtině, povídáme si o tom, jak učit češtinu, jaké máme nové nápady,… Protože obě jsme freelance, a tak je vždy fajn, když můžeš diskutovat s jiným/s jinou freelance. A když nejsi sám/sama v práce. No, tak s Eliškou jsme si dali kávu, brunch a povídali jsme si víc ne dvě hodiny (povídali jsme si přes dvě hodiny).

A poslední akce (poslední event) v sobotu byl event SlowCZECH, kdy jsem organizovala event “Na kafe s Eliškou“. ALe na kafe se mnou 🙂 A na event přišla Sára, Stella a Míša. Byla jsem moc ráda, protože Sáru znám. Sára je Američanka a mluví krásně česky, má skvělou češtinu. Stella je taky Američanka, v Česku je jenom jeden rok a rozumí v pohodě, mluví v pohodě. To je úžasné, to je skvělé! Ráda poslouchám lidi, kteří se naučili rychle česky nebo kteří mluví dobře česky. A Míša je Češka, která také učí češtinu, která je také skvělá. Ale ona učí češtinu v Praze. A Míša založila otevřela skvělý projekt na Facebooku. Založila skupinu “Learn Czech A1A2 / Učíme se česky A1A2“. A taky skupinu B1B2. Obě dvě jsou soukromé skupiny a Míša píše otázky, píše texty a ty odpovídáš (ty píšeš komentář) a Míša opravuje a reaguje (Míša opraví tvoje chyby a reaguje na tvůj komentář). Je to fakt super projekt! Jestli chceš trénovat češtinu, jestli rád(a) píšeš a čteš, tak doporučuju na Facebooku “Learn Czech A1A2 / Učíme se česky A1A2“. Anebo to stejné B1B2.

No, a tak… se Sárou, se Stellou a s Míšou jsme si daly čaj. Diskutovaly jsme v češtině. Bylo to fajn zajímavé, byla to fakt sranda. Holky, děkuju ještě jednou, že jste přišly. A těším se příště, se zase uvidíme! A doufám, že přijdou i další studenti češtiny. No, a to je všechno.

Potom v 5 odpoledne jsem jela zpátky do Brna, jsem jela zpátky Regiojetem zpátky z Prahy domů do Brna.

Vaše Eliška 🙂

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.