(145) Vánoce ve Francii byly fajn!

Vánoce jsou krásné. Vánoce jsou moc fajn. Můj partner je z Bretaně, a tak někdy slavíme Vánoce v Bretani a někdy v Česku. Ale letos (= tento rok) jsem měla dvoje Vánoce = to znamená, že jsem slavila Vánoce dvakrát. Jednou ve Francii, přesněji v Bretani, jednou v Česku, přesněji v severozápadních Čechách. A dnes ti chci říct, jaké byly moje Vánoce v Bretani. Jen detail – jiné francouzské rodiny mají různé tradice. A já budu mluvit jenom o svojí bretonské rodině.

V Bretani jsme byli 22. prosince, 23. prosince, 24. prosince, 25. prosince a 26. prosince ráno jsme jeli zpátky do Česka. První dva dny jsme viděli asi 30 lidí – bratrance, sestřenice, tety, strejdy, kamarády,… Hodně jsme jedli a pili, protože typická návštěva rodiny nebo kamarádů ve Francii – to je jídlo a pití. Hodně! Ale je to moc moc moc dobré jídlo.

24. prosince byl u nás klidný den. Každý dělal, co chtěl. Někdo šel do kina na nové Star Wars, někdo doma odpočíval, někdo šel na procházku, někdo spal, někdo hrál video hry. Já jsem si četla knihu a taky jsem spala, haha. Byla jsem unavená. Dlouhá cesta z Česka, potom návštěvy rodiny a kamarádů, jídlo, pití,… to je fakt unavující*.

24. prosince taky maminka připravila dekoraci na stůl. Připravila skleničky, talíře, vidličky, nože, lžičky, svíčky, vánoční ozdoby,… Tatínek vařil jídlo. Tatínek moc rád vaří, vaří skoro každý den. A každý rok má nové vánoční recepty a nové nápady. Miluju jeho kuchyni, mmmmmm!

Babičky a dědečkové přijeli v 19:00. Všichni byli rádi, že se vidí. Je nás 10 – maminka, tatínek, můj partner, bratr, sestra, já, 2 babičky a 2 dědečkové. Potom v 19:30 začal apéritif. Apéritif, to je šampaňské a malé teplé jednohubky* – špenátové, krevetové, sýrové jednohubky. Ve 20:15 se servírovaly ústřice. Měli jsme 50 ústřic – čerstvé ústřice a taky ústřice v troubě se zeleninou. Mňam, nemám ráda ústřice. Ale teplé ústřice v troubě se zeleninou jsou velká dobrota*. Ve 21:15 byly dárky. Dárky byly pod stromečkem. Ale tady dárky nenosí Ježíšek. Tady každý dává dárek, který koupil. Takže když máš dárek pro babičku, pro dědu, pro maminku a pro tatínka, vezmeš 4 dárky a osobně obdaruješ* 4 lidi. Osobně dáš dárek. Je to krásný moment. Každý děkuje a dává polibky na tvář. Asi 10x 🙂

Ve 22:00 se servírovaly coquilles St Jaques (česky “hřebenatka svatojakubská”, ale nikdy jsem toto jméno neslyšela, haha). Nemám moc ráda mořské plody, ale coquilles St Jaques a šalotkový krém, to je fakt velká dobrota. No, a ve 22:30 byl hlavní chod. Měli jsme noix de jambon de porc au miel, to je lepší část vepřové šunky. Šunka grilovaná s medem. Šunka byla 3 hodiny v troubě. Mmmmňam. A k tomu lokální brambory a sauce madère, tedy madeirská omáčka (Co to je? Madeirská omáčka obsahuje víno Madeira, šalotku a máslo).

Ve 23:00 se servíroval sýr – různé druhy sýra, k tomu bageta. Kdo chtěl, dal si salát a vinaigretu. A potom, konečně, ve 23:30 jsme jedli bûche de Noël. To je tradiční francouzský vánoční dezert. Měli jsme dokonce dva dezerty – jeden byl čokoládový a jeden byl vanilkovo-jahodový.

25. prosince byly babičky a dědečkové ještě u nás doma. Odpočívali jsme. Diskutovali jsme. V poledne jsme společně obědvali. Na večerní aperitif jsme nebyli doma. Šli jsme jinam. Teta a strýc a sestřenice organizovali večerní apéritif. To není normální velká večeře, ale opět různé jednohubky a víno. A diskuze. Bylo nás asi 15. Diskuze trvala* 2 hodiny.

26. prosince v 7 hodin ráno jsme řekli “Na shledanou a brzy ahoj!” a jeli jsme směr Česko. Cesta byla dlouhá. Cesta trvala 17 hodin. Jaká byla cesta? No… Brzy bude na SlowCZECH youtube kanálu video o tom, jaká byla cesta z Česka do Francie.

Vaše Eliška 🙂

*dobrota = yummy thing
*unavující = tiring
*obdarovat = dát dárek
*jednohubky = malé dobroty, that you can put at once (jedno) in your mouth (huba)
*trvala, trvat, trvá = it takes some time

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.